★ Животопогоден појас - живот ..

                                     

★ Животопогоден појас

Животопогоден половината појас, или светот, во вселената каде што условите се погодни за живот, онакви како што се на оваа Земја. Постојат две области кои треба да бидат во костум, или во рамките на планетарниот систем, а другиот во нашата галаксија. Планетите и месечините во овој регион се номинирани за постоење на живот, па тоа е можност да се создаде странец живот е многу слична на нашата.

Од нашиот Сончев Систем, во меѓуѕвездениот животопогоден појас се протега на растојание од 0.95 да 1.37 астрономски единици.

Gliese 581 d, последниот од четирите планети на ѕвездата е црвено џуџе Gliese 581, околу 20 светлосни години од Земјата, тоа е најдобар пример на веќе далечински екстрасоларна планета која орбитира во животопогодниот бенд во универзумот.

                                     

1. "Уреди" надворешни врски. ("Edit" external links)

 • "Анкета: бесплатен стан за Windows - визуелизација на средина на планетите во три-da". www.planetarybiology.com.
 • Во потрага по живот.
 • Енциклопедија на астробиологија, астрономија и вселенски летови en.
 • Shiga, Дејвид 2008-11-19. "Зошто е универзумот може да биде полн со странци". Простор. NewScientist. Посети на 2009-11-19.
 • "Кандидатот за животопогодниот бенд: планетите и нивните историски карактеристики животопогодниот зона". www.planetarybiology.com.
 • Планетите за човекот, Стивен Дојл и Исак Асимов Дефиницијата на животната средина погодна за сите луѓе.
 • Меѓуѕвездениот недвижности се: локација - дефиниција на животопогодниот појас.
 • НАСА: златен појас. (NASA: a gold belt)
 • "Планети во однос на ѕвезди кои се во животопогодниот зона". www.planetarybiology.com.
 • Ѕвезди и планети погодни за живот.
 • Во галактичкиот животопогоден појас.
                                     
 • истражувања потврдија дека оваа планета се наоѓа во таканаречениот животопогоден појас каде можно е дека постои протечна вода, па според тоа и живот. Грешка
 • забележат повеќе планети околу двојните ѕвезди, па дури и во нивниот животопогоден појас иако планетите во системот Кеплер - 47 не се животопогодни, други
 • 370 50 Пиштол 340 Ла Суперба Y Ловечки Кучиња 307 - 390 L Teff Животопогоден појас на Сончевиот Систем 305 Марсова орбита 297 358 Алфа Херкул Рас Алгети

Users also searched:

животопогоден појас,

Encyclopedic dictionary

Translation
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →