★ Шехадет - верба ..

                                     

★ Шехадет

Шехадетот - една од повеќето основни принципи на исламот, како сведоштво за верата во Бога. Изјава гласи "Нема друг бог освен Алах и Мухамед е божји пратеник"). Шехадетот е клуч за да се биде дел од исламската вера, било кој човек, кој вистински верува во овие зборови, да се биде дел на бројот. Сепак, од практични причини, за оние кои стануваат муслимани од различна религија, или на оние кои го прифаќаат Илсламот на неверстно мора да изрецитират господ во присуство на два сведока, со цел да биде во можност да се ограничени на бројот на лица на другите членови на општеството како целина.

За сите муслимани важи за шест основни мерки:

 • Верата во Бог-Алах, еден и само вреди за сите слава и тевхид.
 • Верувањето во Судниот Ден кијамет.
 • Верувањето во када, и кадер.
 • Верувањето во Ангелите. (Belief in the Angels)
 • Верувањето во сите пророци, небиј членови ресул пораки кои се испратени од Бога, се однесуваат на Исламската пророци.
 • Верување во книги кутуб да бидат испратени од Бога, Сухуф-и-Р Авраамовите свитоци. Теурат испратен да Муса Мојсеј. Зебур испратени на Давуд Давид. Инџил испратени на Основачот на Исус. Куранот е испратен на Мухаммед.

Исламската религија на англиски јазик:

"Сведочам дека не постои друго божество кое е доследно да се обожува освен Семоќниот Аллах, Кој е Еден и само Еден и нема соработник, и сведочам дека Мухаммед нека му е мир и нека Аллах го благослови, е Неговиот Пратеник." "Верувам во Аллах, и Неговите Ангели, и Неговите Книги, и Неговите Пратеници, и во Судниот Ден, и во Судбина, дека сите нешта се од Аллах (и добро и лошо".
                                     
 • содржи панарапски бои бела, зелена и црвена На зеленото поле се наоѓа Шехадет испишан во бели букви, а на белото поле се наоѓа црна ѕвездаa. Историски
 • религија, и затоа е последната валидна религија. 5 столбови на верата: Шехадет Намаз Зекат Заум Аџилак Gunduz, Sinasi Change And Essence: Dialectical
 • кои од исламската наука се нарекуваат Пет столба на исламот и тоа се: Шехадет сведочење - основното начело на исламот се наоѓа во шехадетот две
                                     
 • исламското признавање на верата, се разликува од онаа на сунитите.Сунитскиот Шехадет наведува дека Нема друг Бог освен Аллах, Мухамед негов гласник, но шиите
 • на верата. Тоа се w.en: Wikipedia Shahada šehadet credo Шахада шехадет кредо салат дневни молитви зекат задолжителна милостина рамазански
 • as - Su ūdiyya Гесло: Нема друг бог освен Алах и Мухамед е неговиот пратеник шехадет Химна: ес - Селам ел - Маликиј Да живее Кралот Главен град Ријад 24 39 N
                                     
 • Ал - Каеда القاعدة Полна месечина Арапски опис на Шехадет Формат: Ал - Каеда во Ирак Функционира 11 август 1988 денес Водач Осама Бин Ладен 1988 2011

Users also searched:

шехадет, верба. шехадет,

Encyclopedic dictionary

Translation
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →