★ Црква Вознесение Христово - Евла - верба ..

                                     

★ Црква "Вознесение Христово" - Евла

Свето Спасение или Црквата на Воснесението втор пештерна црква, во близина на преспанското во евла. Црквата е голема манастирска црква на манастирот. Тоа се наоѓа на шест километри патување од село што може да се стигне само пеш, или од областа на автобус. На празникот Св. спас кој секоја година се прославува на различен датум доаѓаат луѓе од целата Преспа, а доаѓаат луѓе од околните села. Тоа е единствената пештера во црквата во преспанско-пелагониската епархија.

                                     

1. Легенда. (Legend)

На право место во црквата, "Спаса" беше далеку од селото, сега е викано оваа Спаса, но кога Турците го испоганиле, според преданијата, тогаш тие беа таму, жителите се најдат на неколку километри од селото евла, каде што тој беше зголемен црквичка, веднаш до пештерата дека само лежечки се пристапи за да се пополни лековита вода од изворот што е под планината. Во црквата постои Свет на Камен, и на луѓето во неа провираат во тоа. Тие одат надвор преку страна дупка, и, одејќи низ другата. Овој пост за обнова и здравјето на другите за добивање на пород. Во текот на стените каде пештерата е изградена во комплексот на црквата, како и конаци и прифатилишта на бројот на посетители. И тие доаѓаат од различни страни, со желба и надеж да се постигне својот сон, и совет е дека не треба да бидеме малодушни, и без волја за среќа и здравје.

                                     
  • Евла - село во Општина Ресен, во околината на градот Ресен. Селото Евла административно ѝ припаѓа на општината Ресен. Сместено е на западниот дел на Преспанската
  • Ресен со градската црква Св. Ѓорѓи како седиште на парохијата и селата Долна Бела Црква Сопотско, Златари, Горно Дупени, Евла Петрино, Болно, Избишта

Users also searched:

Христово, Вознесение, Евла, Црква, Црква Вознесение Христово - Евла, црква "вознесение христово" - евла, верба. црква "вознесение христово" - евла, црква „вознесение христово“ - евла,

Encyclopedic dictionary

Translation

Студијата за туризам Програма за зачувување на природата.

Пештерните цркви датираат од 9 век, а подоцна во 13 и 14 век, Секоја година на самиот празник Вознесение Христово, на едно. Здружение за култура и уметност АРТ Општина Охрид. Селото Евла сместено е на западниот дел на Преспанската Котлина во селска Црква Вознесение Христово пештерна манастирска црква. Пештерни цркви и манастири ИДИВИДИ форум. Здружение на граѓани, црква Св. Димитрија, градски плоштад Охрид помош при изградба на црква СВЕТИ СПАС ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО с. културно и еколошко одржлив развој на руралните подрачја ЕВЛА 2009 с.

Евла Преспанско езеро Споменик на природата.

Постоела еднобродна црква со гробови од крајот на XIV или почетокот на XV и шуми од врби Salix alba, S. fragilis, S. elaeagnos, црна евла Alnus на село Калаузија – Карбинци, Црква Вознесение Христово – Карбинци и др. СВ.СПАС ЕВЛА – Репортажа Преспанско Пелагониска. Пештерни цркви и манастири Пештерна црква е црква изградена во Св. Спас, Св Евла Ресен, Монашка пештера и Црквиче општина Чашка и е и фреската која прикажува дел од композицијата,Вознесение Христово, која.

Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →